ONICO Warszawa zbroi się przed kolejnym sezonem PlusLigi

logo.png

Każde zakończenie sezonu ligowego to czas pożegnań, wielkich spekulacji transferowych oraz zmian przynależności klubowej. Nie inaczej było w tym roku, ponieważ mimo, że do pierwszej kolejki PlusLigi pozostały ponad trzy miesiące (sezon rozpocznie się dwa tygodnie później ze względu na wrześniowe mistrzostwa świata) to większość drużyn praktycznie skompletowała swoje zespoły.

Jeszcze przed decydującym meczem o 7. miejsce w tabeli z Cuprum Lubin do przyszłorocznej kadry dołączył Mateusz Janikowski. „Janik” trenujący ze stołecznymi od października zeszłego roku przekonał do siebie trenera Stephana Antigę i podpisał z ONICO Warszawa dwuletni kontrakt. 19-letni przyjmujący reprezentował dotychczas KS Metro Warszawa, którego jest wychowankiem, a wcześniej także SMS PZPS Spała. Mierzący 200 cm zawodnik stanowi także o sile reprezentacji Polski juniorów, aktualnie przygotowującej się do turnieju kwalifikacyjnego do mistrzostw Europy, który zostanie rozegrany od 29 czerwca do 1 lipca w Żyrardowie. Ten transfer to także swego rodzaju przekazanie warty. Janikowski zastąpi kończącego karierę Guillaume’a Samikę dla którego mecz z Cuprum Lubin był ostatnim w długiej i pełnej sukcesów karierze.

Drugim wzmocnieniem stołecznej ekipy było zakontraktowanie środkowego Grahama Vigrassa. 29-letni Kanadyjczyk to wielokrotny reprezentant swojego kraju, w którego barwach zdobył między innymi tytuł najlepszego środkowego turnieju finałowego Ligi Światowej 2017. Vigrass przyjeżdża do Polski jako tegoroczny mistrz Niemiec i finalista Final Four Ligi Mistrzów zastępując tym samym Sebastiana Wardę, który po rocznej przygodzie z warszawskim klubem przeniósł się do rodzinnego miasta gdzie zagra w barwach Indykpolu AZS Olsztyn.

W maju ogłoszono także kolejny głośny transfer, tym razem w ligowym gronie. W miejsce Nikoli Gjorgiewa, który zdecydował się na powrót do Japonii (Sakai Blazers) do klubu dołączył Rafael Araujo. Brazylijski atakujący był w zeszłym sezonie najjaśniejszym punktem MKS-u Będzin zdobywając aż 478 punktów, a o miejsce w składzie będzie rywalizował z Sharonem Vernonem-Evansem, któremu w rozwinięciu skrzydeł przeszkodziła kontuzja. 20-letni atakujący nie składa broni i powinien być gotowy na pierwszy mecz przyszłego sezonu.

Zmiana zaszła także na pozycji libero. Z klubem pożegnał się Jędrzej Gruszczyński, który po dwóch latach w warszawskich barwach przeszedł do Cuprum Lubin. Do doświadczonego Damiana Wojtaszka dołączy natomiast młody Dominik Jaglarski. Rozpoczynający swoją przygodę z siatkówką w Nowym Dworze Mazowieckim „Jaglar” ma już jeden epizod w AZS Politechnice Warszawskiej gdzie w sezonie 2015/16 jako junior grający jednocześnie w MOS Wola Warszawa trenował z naszym zespołem. W zeszłym roku Dominik reprezentował BBTS Bielsko-Biała II gdzie wobec kontuzji Kajetana Marka dołączył do pierwszej drużyny.

Roszady na pozycji przyjmującego to nie tylko zakończenie kariery przez Guilliame’a Samikę oraz przyjście Mateusza Janikowskiego. Na wyjazd do Serie A zdecydował się Wojciech Włodarczyk, który zagra w Castellana Grotte natomiast do stołecznej ekipy dołączyli Łukasz Wiese oraz Piotr Łukasik. Łukasz Wiese, który pierwsze siatkarskie kroki stawiał w Bydgoszczy to aktualny mistrz Austrii w barwach SK Posojilnica Aich/Dob. Przyjmujący austriackiego mistrza kraju ma także na swoim koncie występy w Łuczniczce Bydgoszcz oraz Czarnych Radom. Z kolei Piotr Łukasik, podobnie jak Dominik Jaglarski, przeniósł się do naszego zespołu z BBTS-u Bielsko Biała, gdzie był zdecydowanie najjaśniejszym punktem drużyny, która po nieudanym sezonie spadła do niższej klasy rozgrywkowej.

Ostatnią zmianą jakiej dokonał w swoim składzie sztab szkoleniowy to pozycja rozgrywającego. Kolejnym zawodnikiem po Włodarczyku i Gjorgiewie, który zdecydował się na wyjazd zagranicę jest Jan Firlej. Po trzech latach występów w warszawskim klubie (m.in. słynne zwycięstwo ze Skrą Bełchatów na Torwarze) Firlej zdecydował się na reżyserowanie gry belgijskiego Lindemans Aalst. W jego miejsce zakontraktowano Konrada Buczka, który w zeszłym sezonie reprezentował pierwszoligowy Aqua-Zdrój Wałbrzych. 24-letni Buczek to wychowanek MKS MDK Warszawa i jak sam przyznaje naszej ekipie kibicuje już od dzieciństwa, kiedy jeszcze jako AZS Politechnika Warszawska grała w hali na Kole.

Zmiany zaszły także w sztabie szkoleniowym. Do zespołu dołączył trener przygotowania fizycznego Wojciech Sibiga powracający do Warszawy po pięcioletniej przerwie. Sibiga pracował w stołecznej drużynie w latach 2010-13 jako fizjoterapeuta i trener przygotowania fizycznego skąd przeniósł się do LOTOSU Trefla Gdańsk. W barwach pomorskiej drużyny zdobył srebrny i brązowy medal PlusLigi, a także dwukrotnie zwyciężył w rozgrywkach Pucharu Polski.

Mimo tak wielu transferów w drużynie ONICO Warszawa nie można mówić o rewolucji. W stołecznej ekipie nadal pozostał jej trzon, czyli Andrzej Wrona, Damian Wojtaszek, Bartosz Kwolek, Jan Nowakowski, Antoine Brizard i Jakub Kowalczyk. Do zdrowia powoli wraca Sharone Vernon-Evans. Trenerzy Stephane Antiga i Fabio Storti nadal kontynuują swoją wizję, co świadczy o dużym zaufaniu i przekonaniu co do umiejętności naszych siatkarzy. Mamy nadzieję, że to zaprocentuje już w pierwszym sprawdzianie kiedy 13 października ONICO Warszawa spotka się przed własną publicznością z Cuprum Lubin.