Różnice w cenach paliw na świecie sięgają setek procent

AdobeStock_75129389.jpeg

Gdzie na świecie najdroższa jest benzyna, gdzie najtańszy olej napędowy, a gdzie najmniej zapłacimy za autogaz? I jak w światowe ceny paliw wpisuje się Polska? Okazuje się, że różnice pomiędzy najtańszymi i najdroższymi krajami pod tym względem są znacznie większe niż mogłoby się wydawać.

Zdecydowanie najtańszym krajem na świecie pod względem cen benzyny niezmiennie od dłuższego czasu pozostaje bogata w złoża ropy Wenezuela, gdzie za to paliwo trzeba zapłacić zaledwie 1 centa za litr – wynika z danych na 11 marca 2019 roku, opublikowanych przez portal global petrol prices. Przynajmniej taka jest wersja oficjalna, bo w praktyce w związku z pogłębiającym się kryzysem gospodarczym w tym kraju, w tym galopującą inflacją, benzyna jest w Wenezueli cennym środkiem wymiennym i przeciętnemu obywatelowi wcale nie jest łatwo ją kupić, co dotyczy zresztą także pozostałych gatunków paliw.

To sprawia, że faktycznie najtańsza benzyna jest obecnie w Sudanie (ok. 13 centów za litr), a także Iranie (29 centów), Kuwejcie (34 centy) i Algierii (35 centów). W pierwszej dziesiątce znajdują się niemal wyłącznie kraje zasobne w złoża ropy naftowej, jak choćby Nigeria, Katar czy Azerbejdżan. Relatywnie tanio jest również w Rosji (69 centów) i USA (73 centy).

Najtańszym krajem w Europie (poza Rosją) jest Białoruś (74 centy), a w Unii Europejskiej Bułgaria (1,16 dolara za litr), a następnie Litwa (1,23 USD/l) i Polska (1,24 USD/l).

Na drugim biegunie cenowym znalazło się Zimbabwe, gdzie cena benzyny poszybowała do niebotycznego poziomu 3,34 USD za litr. Tradycyjnie do najdroższych pod tym względem państw na świecie należą także Hongkong (2,14 USD/l), Monako (1,90 USD/l), Norwegia (1,87 USD/l) Islandia i Holandia (1,80 USD/l).

To sprawia, że nawet nie licząc Wenezueli, różnica pomiędzy najtańszym i najdroższym państwem świata pod względem cen benzyny wynosi blisko 2500%.

W przypadku cen diesla ponownie najtaniej jest w Wenezueli, która jednak nie powinna być brana pod uwagę, a w praktyce w Iranie (7 centów za litr), Sudanie (9 centów), Arabii Saudyjskiej (13 centów) i Algierii (19 centów).

Podobnie jak w przypadku benzyny, z krajów europejskich najtaniej jest w Rosji (70 centów) i na Białorusi (74 centy). Z kolei w UE najtańsza jest tym razem Litwa (1,20 USD/l) i Luksemburg (1,24 USD/l), gdzie obowiązuje najniższy w Europie podatek VAT na to paliwo. Niewiele drożej jest w Polsce (1,32 USD/l).

Najwięcej za olej napędowy trzeba natomiast zapłacić ponownie w Zimbabwe (3,15 USD/l), a także w Monako (1,90 USD/l), Hongkongu (1,81 USD/l) oraz krajach skandynawskich: Norwegii, Islandii (po 1,90 USD/l) i Szwecji (1,78 USD/l).

Różnica między najtańszym i najdroższym krajem (nie uwzględniając Wenezueli) sięga aż 4400%.

Nieco mniejsze różnice można zaobserwować na świecie pod względem cen autogazu. W przypadku tego paliwa najtańsza na świecie jest Algieria (8 centów za litr), przed Kazachstanem (21 centów) i Azerbejdżanem (26 centów). Tanio jest również w Rosji (35 centów), na Ukrainie (38 centów) i Białorusi (39 centów).

Spośród krajów UE przodują Polska i Bułgaria, gdzie autogaz kosztuje średnio 55 centów, a także Luksemburg i Litwa (po 57 centów).

Najwięcej za LPG zapłacimy natomiast w Szwecji (1,14 USD/l), Francji (0,97 USD/l) Szwajcarii (0,94 USD/l) i Grecji (0,90 USD/l).

Różnica pomiędzy cenami w Szwecji oraz Algierii wynosi 1325%.