Firmy paliwowe nie muszą się obawiać - połączenie OLPP z PERN nie wpłynie na biznes

Przez niemal cały 2017 rok realizowany był proces połączenia PERN, największego w kraju operatora logistyki naftowej oraz jego spółki zależnej OLPP - wiodącego w kraju operatora logistyki paliwowej, a także właściciela 19 baz paliw w całym kraju.

Jednym z celów połączenia była możliwość świadczenia bardziej kompleksowych usług niż do tej pory, co miało przełożyć się na pozyskanie nowych klientów oraz zdobycie nowych i większych kontraktów.

Jednakże część firm handlujących paliwami wyrażała obawy czy połączenie nie wpłynie na działalność poszczególnych baz paliw lub przynajmniej na początku działalności połączonej firmy nie będzie powodowało relatywnego chaosu, który mógłby przejawiać się zwiększonymi kolejkami autocystern przed bazami i wydłużonym czasem oczekiwania na załadunek.

Ewentualne kłopoty miały jakoby wynikać stąd, że model funkcjonowania PERN był zawsze ściśle scentralizowany, natomiast w OLPP sytuacja była wręcz odwrotna - niemal o wszystkim decydowali kierownicy poszczególnych baz paliw, którzy cieszyli się u władz spółki sporą autonomią. Taki system był przede wszystkim skuteczny, dlatego pojawiły się obawy, że "lepsze może być wrogiem dobrego" i próba wtłoczenia byłych baz OLPP w model obowiązujący dotąd w PERN może skończyć się pewnego rodzaju zamieszaniem.

Prezes PERN Igor Wasilewski zapewnił jednak na łamach mediów, że żaden z tych dwóch skrajnych modeli nie jest idealny i w związku z tym połączona firma będzie starała się wypracować najlepszy i najbardziej efektywny sposób działania gdzieś pośrodku, czerpiąc najlepsze elementy z obu rozwiązań.

Zarząd PERN podkreślał również, że w planach spółki na 2018 rok przewidziana jest nie tylko budowa nowych zbiorników magazynowych na paliwa, ale także kontynuacja działań udrażniających wydawanie paliw z baz należących do niedawna do OLPP, a obecnie już do PERN.

Proces połączenia PERN i OLPP w jedną spółkę ostatecznie zakończył się z dniem 3 stycznia 2018 roku, oficjalnym wpisaniem nowego podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego. Minęły zatem już dwa miesiące funkcjonowania nowego, powiększonego PERN i można stwierdzić, że obawy niektórych uczestników rynku nie znalazły potwierdzenia w praktyce. Bazy paliw PERN funkcjonują tak jak do tej pory obiekty OLPP, nie było w tym czasie większych problemów z kolejkami czy ponadstandardowym czasem oczekiwania na załadunek. PERN zapewnia, że nie licząc nadzwyczajnych, nieprzewidzianych okoliczności, nie zmieni się to również w przyszłości.

Jesteś dziennikarzem?

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych informacjach dla Mediów

Subskrybuj kanał RSS

subskrybuj informacje dla mediów

Subskrybuj